Bateria w laptopie. Jak o nią zadbać?

Bateria w laptopie. To właśnie dzięki niej nasze urządzenie może nadal pracować, kiedy zabraknie napięcia z sieci elektrycznej. Sprawia, że laptop może przynajmniej na jakiś czas uwolnić się od przewodu zasilającego i stać się w pełni mobilny.

Z tego artykułu dowiesz się w jaki sposób zadbać o baterię w laptopie, aby działała bezawaryjnie i jak najdłużej. Zapraszam do lektury.

Bateria laptopa, zwana inaczej akumulatorem jest bardzo ważnym elementem każdego takiego urządzenia. Staje się niezwykle przydatna gdy zabraknie napięcia z gniazda sieciowego w instalacji elektrycznej, a my akurat pracujemy nad czymś ważnym. To właśnie wtedy możemy bez problemu zapisać lub dokończyć naszą pracę i wyłączyć laptopa. Co ciekawe, taka sytuacja miała miejsce, kiedy pisałem właśnie ten artykuł. Dosłownie na moment zabrakło zasilania z sieci elektrycznej, a ja mogłem dalej kontynuować pisanie bez przerwy ?

Bateria w laptopie staje się bardzo przydatna pod warunkiem, że będziemy się z nią właściwie obchodzić. Od tego w głównej mierze zależy jak długo i przez jaki czas będziemy mogli pracować bez podłączonego zasilacza.

Na początku chciałbym zacząć od samej konstrukcji baterii zanim przejdę do omówienia jej obsługi. Warto wiedzieć z czego oraz w jaki sposób ten element jest zbudowany.

Budowa baterii w laptopie

Teraz będzie trochę technicznie, ale bez wgłębiania się w szczegóły. O ile kształt, rozmiar, waga czy też producenci baterii różnią się od siebie, to zasada działania jest praktycznie taka sama. Z kolei celem tego komponentu jest dostarczenie odpowiedniej ilości energii do danego urządzenia, w naszym przypadku laptopa.

Współczesne baterie w laptopach zbudowane są z ogniw wykonanych w technologii Li-Ion (litowo-jonowej). W dobie nieustającej miniaturyzacji spotkać już można także konstrukcje Li-Po / Li-Poly (litowo-polimerowe). Ich obsługa jest taka sama jak tych Li-Ion.

Każda bateria w laptopie składa się z określonej ilości ogniw oraz układu sterującego, tzw. modułu BMS (Battery Management System), który odpowiada za prawidłowe ładowanie samych ogniw oraz sprawowanie nadzoru nad pracą baterii. Jest też łącznikiem, który komunikuje się pomiędzy ogniwami baterii, a płytą główną laptopa. To dzięki niemu laptop informuje nas czy bateria jest naładowana, rozładowana, ładowana, jest w dobrej kondycji czy tez jej żywot się kończy. Poniżej przykład jak sama bateria może wyglądać w środku.

Bateria Toshiba

Na powyższym zdjęciu została przedstawiona bateria do laptopów od producenta TOSHIBA. Składa się z układu zarządzającego oraz 8 ogniw typu Li-Ion. Jak można odczytać z etykiety, napięcie znamionowe tej baterii to 14.4V, a całkowita pojemność wynosi 5200mAh (pojedyncze ogniwo ma tutaj napięcie 1.8V i pojemność 650mAh). Pojemność całkowita baterii tak naprawdę uzależniona jest od ilości oraz pojemności połączonych ze sobą ogniw.

Eksploatacja baterii

Być może to co przeczytasz już za chwilę poniżej okaże się dla Ciebie jasne, oczywiste, a nawet banalne to dla innej osoby może stać się bardzo przydatne i będzie to całkiem nowa porcja informacji. No bo nie każdy na wszystkim musi się znać, racja? ?

No dobrze, to w jaki sposób obchodzić się z baterią w laptopie? Co takiego robić, aby działała długo i bezproblemowo nam służyła?

I to jest bardzo dobre pytanie. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, w jakiej technologii wykonane są ogniwa danej baterii. Choć w przypadku laptopów nie będzie stanowić to problemu, bo będą to z reguły ogniwa Li-Ion lub Li-Po / Li-Poly to w innych urządzeniach już może to wyglądać nieco inaczej.

Rodzaje ogniw to temat rzeka i nie chciałbym pisać o tym tutaj. Jest to zagadnienie na odrębny wpis. Skupmy się i zostańmy przy bateriach litowo-jonowych i litowo-polimerowych.

Ogniwa Li-Ion jak i Li-Po / Li-Poly należy eksploatować w ten sam sposób. Baterie wykonane w tej technologii lubią być doładowywane. Oznacza to, że zasilacz do laptopa możemy podpiąć w dowolnym momencie i w żaden sposób nie powinno to zaszkodzić samej baterii. Jednak nie należy tego robić zbyt często, najlepiej tego unikać i podpinać zasilacz dopiero wtedy, kiedy poinformuje nas o tym nasze urządzenie, a na ekranie pojawi się stosowny komunikat. (bateria w laptopie ma wtedy poziom naładowania na poziomie 10-20%)

Niski poziom baterii

WAŻNE! Unikać należy rozładowywania tego typu baterii do zera, ponieważ każde takie rozładowanie ma zły wpływ na ogniwa i tym samym skraca ich żywotność, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do ich wczesnego uszkodzenia. Nie należy również długo pozostawiać baterii w stanie całkowitego rozładowania, ponieważ może spowodować to szybkie uszkodzenie ogniw.

Praca na zasilaczu

Po podpięciu zasilacza do laptopa w pełni sprawna bateria ładowana jest do poziomu 100% i jest to jak najbardziej prawidłowy proces, bo tak ma być. Z kolei ciągłe podpięcie urządzenia pod zasilacz sieciowy nie jest już dobrym rozwiązaniem. Poziom naładowania baterii podpiętej pod zasilacz po pewnym czasie maleje do ok. 95%, a to sygnał dla zasilacza, że baterię trzeba podładować, no bo nie jest w pełni naładowana. I tak oto mamy do czynienia z częstymi i krótkimi cyklami ładowania. Ogniwa baterii użytkowanej w ten sposób na pewno będą zużywały się dużo szybciej. Warto baterię laptopa odpiąć całkowicie od zasilacza, rozładować i naładować przynajmniej raz na parę tygodni lub nawet częściej.

Niektóre laptopy dzięki dostarczonemu przez ich producenta oprogramowaniu dają nam możliwość ładowania baterii do pewnego poziomu np. 50-65%. Taka aplikacja działająca w tle systemu operacyjnego kontroluje poziom naładowania baterii i uniemożliwia jej naładowanie do pełna. Jest to dużo lepsze rozwiązanie niż pozostawienie baterii ciągle podpiętej pod zasilacz.

Jeśli nie zamierzamy przez dłuższy czas korzystać z urządzenia i używać baterii, to najlepiej naładować ją do poziomu 50-60%, wyciągnąć z laptopa i przechowywać w suchym miejscu, z dala od metalowych przedmiotów. Niestety nowe konstrukcje laptopów to utrudniają, ponieważ tam bateria znajduje się zazwyczaj w środku urządzenia, dlatego można skorzystać z rozwiązania, które opisałem wyżej, oczywiście jeśli dla danego urządzenia będzie ono dostępne.

Temperatura pracy

Ważnym czynnikiem, który często jest pomijany w procesie eksploatacji baterii jest temperatura pracy tego komponentu. Temperatura dosyć mocno wpływa na stan i kondycję ogniw. Podczas pracy laptopa jego podzespoły takie jak np. procesor, mostek północny, karta graficzna i inne elementy wydzielają ciepło, które usuwane jest z samego urządzenia poprzez układ chłodzenia. Dodatkowo wspomagane jest przez wentylator. Jeśli urządzenie jest regularnie czyszczone wewnątrz to nie powinno być żadnego problemu z oddawaniem ciepła poza urządzenie. Jeśli tak nie jest i układ chłodzenia nie jest poddawany okresowej konserwacji to mogą zacząć się problemy. Nagromadzone w środku ciepło będzie miało utrudnione zadanie, aby wydostać się na zewnątrz, dlatego też może krążyć wewnątrz urządzenia i wpływać nie tylko na żywotność baterii, ale też i innych składowych laptopa. Warto też zwrócić uwagę na ten aspekt.

Pamiętajmy również aby urządzenie nie pracowało w pomieszczeniu, które posiada zbyt niską temperaturę, ponieważ baterie też tego nie lubią. Pamiętać trzeba o tym, aby laptopa od razu nie włączać jeśli nastąpiła zbyt mocna zmiana temperatury w krótkim czasie np. jeśli zimą wnieśliśmy laptopa z zewnątrz do ciepłego pomieszczenia. Warto poczekać aż urządzenie dostosuje się do temperatury panującej w pomieszczeniu. Dopiero wtedy możemy go włączyć.

Stara, nowa bateria

Nie wiem czy zdajesz sobie z tego sprawę, ale nowa bateria, która nie była w ogóle używana może też się zestarzeć. Nawet jeśli co dopiero kupiliśmy ją ze sklepu, odpakowaliśmy z pudełka i włożyliśmy do naszego urządzenia.

Jest to możliwe? Niestety, ale tak.

Nowo wyprodukowana bateria jest standardowo testowana i ładowana przez producenta do poziomu ok. 30-70%. Jeżeli taka bateria „leżakuje” na magazynie sprzedawcy poprzez bardzo długi okres czasu, nie jest eksploatowana to po prostu traci swoją pojemność. Wygląda to bardzo podobnie do sytuacji, którą opisałem wyżej, czyli ciągłej pracy baterii na zasilaniu sieciowym. Dlatego nową baterię warto zakupić u sprzedawcy, u którego jest duża rotacja tego typu towaru, a dostawy są „świeże” i częste.

Pomoc w procesie ładowania baterii

W trakcie użytkowania laptopa bardzo pomocnym gadżetem jest ikona zasilania w systemie operacyjnym. Znajduje się ona w prawym dolnym rogu paska zadań (systemy operacyjnie Windows). Na podstawie informacji, które nam przekazuje wiemy jaki poziom naładowania posiada bateria w laptopie. Podpowie nam kiedy należy podpiąć zasilacz, aby naładować baterię.

Ikona baterii w zasobniku systemowym
Procentowy poziom naładowania baterii

Alternatywne oprogramowanie

Można także skorzystać z alternatywnego rozwiązania i zainstalować aplikację, która dostarczy nam nieco więcej informacji o baterii w naszym urządzeniu. Taką aplikacją może być np. BatteryCare

BatteryCare jest aplikacją, która zajmuje niespełna 4 MB przestrzeni na dysku naszego urządzenia. Potrafi dostarczyć nam wiele przydatnych informacji o samej baterii, ale nie tylko. Po instalacji BatteryCare uruchomi się w tle, w zasobniku systemowym. Aplikacja jest niezwykle „lekka” dla systemu operacyjnego, jej praca jest nieodczuwalna i w niczym nie powinna przeszkadzać.

Po jej instalacji i otwarciu ukaże nam się interfejs, z dwoma zakładkami o nazwach Podstawowe informacje oraz Szczegółowe informacje. I to do tych dwóch zakładek tak naprawę ogranicza się użytkowanie tej aplikacji, jest bardzo prosta w obsłudze. Z tej pierwszej zakładki możemy dowiedzieć się jaka jest aktualna pojemność baterii w %, pozostały czas pracy czy też stan (ładowanie, rozładowywanie, w pełni naładowana). Dalej dowiemy się ile cykli ładowania baterii zrobiliśmy od czasu instalacji BatteryCare. Z drugiej zakładki możemy odczytać jaki jest model naszej baterii, fabryczna, całkowita oraz aktualna pojemność w mWh (miliwatogodziny). Następnie jaka jest prędkość ładowania / rozładowywania, napięcie pracy, poziom zużycia baterii w % (ja osobiście nie do końca ufam temu wskaźnikowi). I jeszcze ilość cykli rozładowania, datę ostatniej kalibracji czy liczbę wykonanych kalibracji baterii. Na temat kalibracji baterii w laptopie powstał osobny artykuł i możesz o tym przeczytać tutaj.

BatteryCare podstawowe informacje
BatteryCare szczegółowe informacje

Dodatkowo możemy sobie tą aplikację skonfigurować pod siebie i ustawić według naszych upodobań. Przykładowo możemy np. włączyć sobie monitorowanie temperatur procesora i dysku, automatycznie zmieniać plany zasilania, które zależą od tego czy urządzenie pracuje na baterii czy zasilaczu sieciowym. Możemy też sobie sprecyzować czy aplikacja ma się włączać wraz z systemem operacyjnym, czy też nie. Włączyć lub wyłączyć komunikaty o niskim poziomie baterii, o zbyt wysokich temperaturach procesora i dysku naszego urządzenia itp.

BatteryCare ustawienia ogólne
BatteryCare komunikaty
BatteryCare plany zasilania
BatteryCare zaawansowane

Podsumowanie

Od kondycji baterii w naszym laptopie tak naprawdę zależą 3 czynniki. Po pierwsze wiek ogniw samej baterii, po drugie temperatura pracy baterii i po trzecie sposób w jaki ją eksploatujemy.

Aby bateria służyła nam jak najdłużej należy przestrzegać kilka ważnych zasad.

1. Baterii nie należy rozładowywać do zera i pozostawiać ją w tym stanie na dłuższy czas. Bardzo szkodzi to ogniwom i powoduje ich szybsze zużycie.

2. Baterię należy rozładować i naładować do pełna przynajmniej raz, dwa razy w miesiącu, aby zapewnić jej dobrą kondycję.

3. Należy unikać ciągłego zasilania baterii poprzez zasilacz. Praca na ciągłym zasilaniu sieciowym powoduje szybsze zużycie ogniw baterii.

4. Raz na 2-3 miesiące przeprowadzić kalibrację baterii.

5. Jeśli nie zamierzamy korzystać z urządzenia przez dłuższy czas to baterię ładujemy do poziomu 50-65%. Wyciągamy ją z laptopa (o ile jest to możliwe) lub korzystamy z aplikacji producenta aby ograniczyć ładowanie do pełna ( o ile taka aplikacja jest dostępna dla naszego urządzenia).

6. Dbajmy o swoje urządzenie oddając go co jakiś czas do serwisu. Laptop, który nie jest regularnie czyszczony może stać się wrogiem dla baterii. Wysoka temperatura, którą wytwarza będzie szkodliwa nie tylko dla niej, ale też i dla innych podzespołów laptopa. Należy także pamiętać, aby nie pracować na baterii i używać urządzenia w pomieszczeniach gdzie temperatura otoczenia jest zbyt niska, lub nastąpiła szybka zmiana (skok) temperatury w krótkim czasie.

I tak oto dobrnęliśmy do końca tego pierwszego artykułu. Jeśli doczytałeś do tego miejsca to gratuluję Ci wytrwałości. Dziękuję, że jesteś. ? Mam nadzieję, że informacje tutaj zawarte okażą się dla Ciebie przydatne i pomogą Ci zadbać o baterię w Twoim laptopie. Pamiętaj, bateria w laptopie to ważny element, o który warto zadbać.

Spodobał Ci się ten artykuł? Masz jakieś pytania odnośnie użytkowania baterii? A może masz pomysł na inny wpis o tematyce komputerowej? Jeśli tak to zapraszam Cię do pozostawienia komentarza poniżej.

Założyciel, właściciel serwisu K DATA Twój Serwis Komputerowy. Pasjonat informatyki i wielbiciel wszelkiego rodzaju nowinek technologicznych. Lubi rozwiązywać problemy związane ze sprzętem komputerowym. Prowadzi kanał K DATA o tematyce komputerowej na YouTube gdzie dzieli się swoją wiedzą. W wolnym czasie lubi przeczytać dobrą książkę, posłuchać muzyki, zobaczyć dobry film, ale też od czasu do czasu zagra w grę komputerową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *