Kalibracja baterii w laptopie

Na łamach tego bloga już wcześniej powstał materiał na temat baterii w laptopie oraz o tym w jaki sposób się z nią obchodzić. Przeczytasz o tym tutaj. Ten artykuł jest uzupełnieniem poprzedniego wpisu. Skupiam się w nim nad pojęciem jakim jest kalibracja baterii w laptopie. Z tego artykułu dowiesz się czym jest kalibracja baterii w laptopie i jak ją prawidłowo przeprowadzić. Zapraszam do lektury.

Kalibracja baterii, co to takiego?

Będąc użytkownikami laptopów nie raz korzystamy z naszego urządzenia pracując na baterii. Większość z nas nie specjalnie zastanawia się nad tym, czy bateria posiada swoją pełną sprawność, czy jest w dobrej kondycji. Z reguły podłączamy zasilacz do laptopa kiedy zaistnieje potrzeba naładowania akumulatora. Z czasem możemy zauważyć, że jakoś ta praca bez zasilacza staje się coraz krótsza. Wtedy myślimy – czas na wymianę baterii. Otóż nie zawsze będzie to konieczne. I to w tym momencie wkracza pojęcie kalibracji baterii.

Co kryje się pod tym pojęciem? Pisząc prostym językiem kalibracja baterii jest to proces, w którym akumulator urządzenia zostaje najpierw całkowicie naładowany do pełna, czyli do 100%, a następnie „prawie” całkowicie rozładowany i naładowany znowu do pojemności 100%. W trakcie tej operacji stan miernika akumulatora zostaje zresetowany, aby dokładnie pokazywał poziom zgromadzonej energii w ogniwach. Choć kalibracja baterii jest pojęciem ogólnym, to ja chciałbym opisać ją w laptopach.

Kiedy należy przeprowadzić kalibrację baterii w laptopie?

Każda nowa bateria zanim trafi do sprzedaży zostaje skalibrowana przez producenta podczas procesu produkcyjnego. Z upływem czasu wskaźnik poziomu naładowania baterii, który obecny jest systemie operacyjnym w wyniku częściowego ładowania i rozładowywania baterii może się pogubić. A co za tym idzie nie prawidłowo wskazywać poziom naładowania baterii w naszym urządzeniu. Aby zapobiec tej niedogodności należy od czasu do czasu przeprowadzić kalibrację baterii naszego sprzętu.

Zaleca się, aby kalibrację przeprowadzać co 2 – 3 miesiące, tak przynajmniej podają producenci baterii. Choć nie musimy się sztywno trzymać tej wytycznej, to warto przeprowadzić ten proces kiedy zauważymy, że nasz laptop wyłączy się bez ostrzeżenia. Będzie to wyraźny znak aby przeprowadzić kalibrację baterii.

Część producentów laptopów dostarcza także oprogramowanie, które pozwoli nam przeprowadzić kalibrację, co może uprościć cały proces. Jeśli jednak takiego oprogramowania w naszym urządzeniu nie posiadamy, to taki zabieg możemy bez przeszkód przeprowadzić całkowicie manualnie.

Jak przeprowadzić kalibrację baterii?

Przeprowadzenie procesu kalibracji baterii w laptopie nie jest czynnością trudną i każdy użytkownik powinien sobie z nią poradzić. Jednak zanim zabierzemy się do przeprowadzenia tej operacji to warto się do niej odpowiednio przygotować.

Po pierwsze powinniśmy przejść do ustawień planu zasilania. Ustawić akcję dla krytycznego poziomu energii baterii oraz krytyczny poziom energii baterii. Choć może się okazać, że nie będzie to konieczne. Aby zmienić te ustawienia z paska zadań klikamy PPM (prawy przycisk myszy) na ikonie baterii i z menu wybieramy Opcje zasilania.

Ikona baterii na pasku zadań systemu Windows 10

Następnie wybieramy odnośnik Zmień ustawienia planu, który znajduje się po prawej stronie aktualnie aktywnego planu zasilania.

Okno Opcje zasilania

W kolejnym kroku wybieramy opcję Zmień zaawansowane ustawienia zasilania.

Okno edycji ustawień planu zasilania

Po otwarciu nowego okna o nazwie Opcje zasilania z listy, gdzie znajdują się różne drzewa, szukamy takiego o nazwie Bateria. Rozwijamy pierwszą gałąź i kolejną o nazwie Akcja dla krytycznego poziomu energii baterii. Po rozwinięciu tej gałęzi upewniamy się czy wybrany obok nazwy zasilanie bateryjne jest ustawienie Hibernacja, jeśli nie to zmieniamy na takie właśnie ustawienie. Kolejna gałąź, która nas interesuje to Krytyczny poziom energii baterii. Tutaj mamy opcję Zasilanie bateryjne, której wartość ustawiamy na 5%. Po zmianie zapisujemy ustawienia.

Opcje zasilania ustawienia zaawansowane

Ostatni krok przygotowań to zadbanie o to aby nasze urządzenie podczas całej operacji nie wyłączało ekranu oraz aby nie przechodziło w stan uśpienia (hibernacji). W tym celu w oknie Edytowanie ustawień planu w kolumnie Używa baterii zmieniamy ustawienie obok opcji Wyłącz ekran i Przełącz komputer w tryb uśpienia na opcję Nigdy.

Okno edycji ustawień planu zasilania 2

Kalibracja baterii krok po kroku

Jeśli wykonaliśmy wszystkie czynności, które wymienione zostały powyżej, wówczas możemy przeprowadzić proces kalibracji baterii. Całość przedstawia się następująco:

1. Podłączamy zasilacz do laptopa i ładujemy baterię do pełna, do poziomu 100%.

2. Po naładowaniu baterii zasilacz pozostawiamy podłączony na 2 godziny, po to aby bateria mogła wystygnąć po procesie ładowania. W tym czasie możemy normalnie korzystać z laptopa.

3. Odłączamy zasilacz od laptopa i możemy dalej normalnie korzystać z urządzenia. Kiedy laptop rozładuje baterię do ustawionego przez nas poziomu 5% i przejdzie w stan hibernacji.

4. Po przejściu laptopa w stan hibernacji zostawiamy go w tym stanie na okres 5 godzin.

5. Podłączamy zasilacz do laptopa i znowu ładujemy go do pełna, do poziomu 100%. Można w tym czasie normalnie korzystać z urządzenia.

6. Proces kalibracji został zakończony. Teraz można znowu przywrócić poprzednie ustawienia planu zasilania do tych, które były przed procesem kalibracji baterii.

Ważne, aby podczas całego zabiegu nie przełączać planów zasilania np. z Wysoka wydajność na Zrównoważony tylko pozostać cały czas przy wybranym planie.

Kalibracja lekiem na zużytą baterię?

O ile przeprowadzenie kalibracji baterii w naszym urządzeniu może pomóc utrzymać ją w dobrej kondycji, to niestety nie uchroni nas od procesu zużycia baterii. Należy pamiętać o tym, że każda bateria posiada określoną ilość cykli ładowania, którą można przeprowadzić. Po tym czasie bateria może już wymagać wymiany na nowy egzemplarz. Proces kalibracji ma na celu zresetować stan wskaźnika stanu akumulatora aby ten prawidłowo wskazywał poziom naładowania ogniw akumulatora.

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu teraz już wiesz w jaki sposób prawidłowo przeprowadzić kalibrację baterii w swoim laptopie.

Wszelkie pytania na temat samej kalibracji możesz zadać w komentarzu pod tym wpisem. Zapraszam do dyskusji.

Założyciel, właściciel serwisu K DATA Twój Serwis Komputerowy. Pasjonat informatyki i wielbiciel wszelkiego rodzaju nowinek technologicznych. Lubi rozwiązywać problemy związane ze sprzętem komputerowym. Prowadzi kanał K DATA o tematyce komputerowej na YouTube gdzie dzieli się swoją wiedzą. W wolnym czasie lubi przeczytać dobrą książkę, posłuchać muzyki, zobaczyć dobry film, ale też od czasu do czasu zagra w grę komputerową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *